Sociální zabezpečení
Pokud OSVČ vykonává hlavní výdělečnou činnost, měsíční zálohy na sociální zabezpečení se vypočítávají na základě rozdílu příjmů a výdajů ze samostatné činnosti (neboli z podnikání). V případě vedlejší činnosti se měsíční zálohy neplatí, pokud se zisk za minulé období vejde do limitu 96 778 korun, který je platný pro rok 2023.
Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky stanovilo zvýšení průměrné mzdy, proto minimální měsíční záloha na sociální pojištění pro rok 2023 činí 2 944 korun (29,2 x 25 % x 40 324 korun).
Pokud v roce 2023 dojde k zahájení hlavní samostatné výdělečné činnosti, tak se automaticky platí minimální měsíční záloha na sociální zabezpečení, která činí 2 944 korun. Pakliže osoba vykonává hlavní samostatnou výdělečnou činnost již od roku 2022 či dříve, tak se počítá na základě jejího dosaženého hrubého zisku v minulém období. Pro OSVČ je ovšem stanoven maximální vyměřovací základ, což znamená, že z částky nad stanoveným stropem se již sociální pojištění neplatí. Pro rok 2023 se vyměřovací základ zvýšil o 67 824 korun na částku 1 935 552 korun.
Veřejné zdravotní pojištění
Minimální zálohy na veřejné zdravotní pojištění se pro rok 2023 zvyšují na 2 722 korun v případě hlavní činnosti. U zdravotního pojištění se v případě vedlejší činnosti zálohy platit nemusí, ale mohou, jelikož v rámci Přehledu vzniká vždy přeplatek.

Nemocenské pojištění
Nemocenské pojištění je u OSVČ dobrovolné. Záloha se počítá z měsíčního vyměřovacího základu procentní sazbou ve výši 2,1 % V roce 2023 je zvýšen minimální měsíční vyměřovací základ na částku 8 000 korun. Od ledna roku 2023 je minimální měsíční platba na nemocenské pojištění ve výši 168 Kč. V případě placení nižší částky, než je stanovené minimum, dojde k zániku nemocenského pojištění.
Paušální daň
Od ledna roku 2023 jsou zavedeny tři pásma paušální daně pro OSVČ. Pásma se od sebe liší na základě výši příjmů a výdajů poplatníka.

Paušální daň ulehčuje živnostníkům administrativu, součástí je záloha na zdravotní a sociální pojištění a na daň z příjmů. Podrobně je na toto téma napsán u nás na blogu článek.
V jakých případech je OSVČ v pozici vedlejší činnosti?
- vykonávali jsme zaměstnání, patří sem i dohody, ale musí být odvedeno pojistné
- pobírali jsme invalidní důchod nebo nám byl přiznán starobní důchod
- měli jsme nárok na rodičovský příspěvek nebo na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské z důvodu těhotenství a porodu, pokud tyto dávky náleží z nemocenského pojištění zaměstnancům
- osobně pečovala o osobu mladší 10 let, která je závislá na péči jiné osoby ve stupni I (lehká závislost)
- osobně pečovala o osobu, která je závislá na péči jiné osoby ve stupních II až IV, pokud se jedná o osobu blízkou nebo jde o osobu, jež není osobou blízkou a zároveň žije s OSVČ v domácnosti
- vykonávala vojenskou službu v ozbrojených silách České republiky, pokud nejde o vojáky z povolání
- byla nezaopatřeným dítětem
V ostatních případech budu mít hlavní činnost.
Nová výše záloh pro OSVČ platí od 1. 1. 2023, a to pro subjekty, které zahájili činnost v lednu 2023 a mají hlavní činnost, nebo se to týká subjektů, kteří se přihlásili k důchodovému pojištění z vedlejší činnosti. OSVČ, které v roce 2022 platili zálohy v minimální výši, platí zálohy ve stejné výši jako dosud až do podání Přehledu za rok 2022. Pokud se OSVČ mění z hlavní na vedlejší a naopak, platí zálohy v minimální výši, které platí pro takovou OSVČ v daném kalendářním roce.
V kalendářním měsíci, kdy se podává Přehled se porovnává záloha z předchozího kalendářního roku s nově vypočtenou zálohou z Přehledu. V tomto měsíci se platí zálohy v menší výši.
Příklad:
OSVČ podala Přehled v dubnu 2023, ze kterého plynou zálohy ve výši 4 800 Kč. Dosavadní zálohy dle Přehledu za rok 2022 činily zálohy 4 400 Kč. Za měsíc duben 2023 lze odvést částku na pojistném ve výši 4 400 Kč.